Specyficzne wymagania żywieniowe kotów vol.I ? Wysokie zapotrzebowanie na białko

   

    Naturalna dieta kotów, mięsożerców bezwzględnych, zawiera więcej białka w porównaniu do innych ssaków. Na kilogram masy ciała zdrowego kota powinno przypadać nie mniej niż 5,5g czystego białka. W okresach szczególnego zapotrzebowania na białko, jakim są ciąża, laktacja wzrost, rekonwalescencja spożycie może sięgać 11,5g/kg m.c. Nie określono górnej granicy zawartości białka w diecie kotów. Nawet 60% energii w diecie kota może pochodzić z białek. Dla porównania zapotrzebowanie człowieka na białko to 1g /kg m.c. 20% energii w diecie człowieka pochodzi z białek. Wysokie zapotrzebowanie na białko u kotów jest stałe. U większości organizmów wszystkożernych przy niskiej podaży białka w diecie zmniejsza się aktywność enzymów proteolitycznych(trawiących białka). Inaczej jest u kotów. Dieta o niskiej zawartości białka nie zmniejsza aktywności enzymów cyklu mocznikowego. Skutkuje to stałą zdolnością do katabolizmu białek i gotowością użycia aminokwasów, jako źródła energii wytworzonej w procesie glukoneogenezy. W ten sposób kotom, czy to w warunkach głodu, czy sytości łatwiej utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi, niż zwierzętom wszystkożernym.
Takie przystosowanie ewolucyjne wymaga od nas dostosowania się do wymogów białkowych kota. Niezależna działalność enzymów proteolitycznych w warunkach niedoboru białka w diecie skutkuje degradacją aminokwasów wbudowanych w struktury tkankowe. Więc kiedy koty nie otrzymają odpowiedniej ilości protein wraz z dietą szybko sięgają po własne białka. Dotyczy to też przedłużających się głodówek.

Strawność karmy

 
     
   Jednym z wielu marketingowych haczyków wspierających sprzedaż karm jest przekazywanie konsumentom informacji o jej bardzo wysokiej strawności. W ostatnich dniach jeden z przedstawicieli handlowych zachęcał mnie do wprowadzenia w ofertę mojego sklepu jego produktu zapewniając mnie, że jest on przyswajalny w 96 procentach.  Jest to oczywiście nieprawda i chciałam uczulić Państwa na ten ?chwyt marketingowy?.
 
Co to jest strawność?
 
Jest to ilość składnika odżywczego dostępna dla metabolizmu psa/kota, czyli taka ilość,  która ulegnie strawieniu i wchłonięciu.

Czytaj więcej...

SUK - Syndrom urologiczny kotów - informacje elementarne

                  

     SUK ( syndrom urologiczny kotów) jest sztandarowym problemem kotów i to nie tylko tych, po zabiegu kastracji. Proszę Państwa, koty są z natury  obciążone ryzykiem schorzeń układu moczowego.  Predysponuje ich do tego  chociażby ich pochodzenie.  W klimacie ciepłym organizmy tracą znaczne ilości wody , a wraz z nią chlorek sodowy. Dochodzi do zagęszczenia krwi, również moczu. W tak zagęszczonym moczu  występuje więcej minerałów. Kamienie  powstają w przewodach układu moczowego podczas, kiedy w moczu  waha się ph.

Dalej>>

Tajemnicza moc probiotyków

         W ostatnim czasie probiotyki zdają się być ważnym tematem w dietetyce, również weterynaryjnej. Czym są tajemnicze mikroorganizmy? Czy ich obecność w  diecie naszych zwierząt jest rzeczywiście tak ważna, czy jest to kolejna chwilowa moda? Czy warto kupować karmy z probiotykami  i prebiotykami?
 
Probiotyk, z greckiego pro bio, znaczy dosłownie dla życia. Probiotyki to drobnoustroje z gatunku bakterii i grzybów, które wykazują  korzystne działanie na organizmy nasze i naszych zwierząt.  
Definicja WHO brzmi: 
Probiotyki- żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.

Czytaj więcej...

To, co zdrowe dla ciebie, nie zawsze jest zdrowe dla zwierząt

 

   Psy są obecne w bardzo wielu polskich domach i bardzo często traktowane jak pełnoprawny członek rodziny. Każdy właściciel psa chciałby dostarczyć mu wszystkiego co najlepsze. Jednak nie zawsze to co postrzegane jako zdrowe dla Pana jest odpowiednie dla psa. Z badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie firmy Butcher\'s Pet Care wynika, że aż 80% polskich psów karmionych jest jedzeniem domowym, tylko 63% je karmę suchą, a 26% karmę z puszki. Właściciele psów w zdecydowanej większości kierują się zasadą "czego nie zjem ja, na pewno zje mój pies" co może bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję fizyczną i samopoczucie psa oraz stać się przyczyną wystąpienia zatruć i innych nietolerancji pokarmowych.

Dalej>>

Woda i jej losy w organizmie psa i kota

 
   Często przy okazji  rozmów z Państwem mówię o wadze wody w diecie psów i kotów.  Zależy mi bardzo byście Państwo nie przechodzili obok tematu do porządku dziennego puszczając w niepamięć te nasze rozmowy, tak jak umieszczone na każdej etykiecie karmy suchej hasło: ZWIERZĘTA POWINNY MIEĆ STAŁY I NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY. 
W dobie zachwytu karmami suchymi wiele chorób u psów i kotów można by uniknąć, gdyby właściciele zdali sobie sprawę, jak ważna jest woda w diecie ich pupili.

Czytaj więcej...

Wokół kociego stołu

 


    Pytania o kocie menu, o ich zwyczaje żywieniowe i celebrę posiłków to najczęściej poruszany temat w mojej pracy. Dotyczą doprawdy wszystkiego. Zauważyłam, że są pytania, które stale powracają do mnie. Odpowiedzi na nie zamieściłam w niniejszym artykule. Oparłam je o własne doświadczenia, doświadczenia moich klientów, wiedzę pozyskaną na wykładach i sympozjach, informacje , które uzyskałam w literaturze fachowej , podczas lektury tematycznych portali oraz bezcenne rady przyjaciół- hodowców kotów różnych ras, których poznałam na wielu wystawach kocich w Polsce i Europie.

Czytaj więcej...

Wyższość tłuszczów zwierzęcych nad roślinnymi w diecie kota i psa


     
  Z pewnością słyszeliście Państwo(sama zresztą też dużo o tym mówię), że ważne dla zdrowia naszych psów i kotów kwasy omega 3 i 6 powinny pochodzić z tłuszczów zwierzęcych. Że wówczas są one przyswajalne, albo, jeszcze inaczej, ?aktywne. Co tak naprawdę to znaczy i jaka jest wyższość tłuszczów zwierzęcych nad tymi, które uzyskujemy z roślin w diecie kota i psa?

Co to są omega 3 i 6?

Omega 3 i 6[1] to grupy związków chemicznych zwane kwasami tłuszczowymi. Kwasy tłuszczowe występują w formach nasyconych oraz nienasyconych. Nienasycone kwasy tłuszczowe występują w czterech notacjach.  Ze względu na budowę chemiczną podzielono je na cztery rodziny i nazwano: omega 3, 6, 7 i 9.

Dalej>>

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie