Karma LIGHT nie istnieje

 

 
   Otyłość  jest skutkiem nieprawidłowej regulacji tkanki tłuszczowej w organizmie psa/kota. Pytanie fundamentalne nasuwa się natychmiast : co jest regulatorem w procesie  magazynowania tkanki tłuszczowej? Z punktu widzenia gospodarki hormonalnej ? insulina, a w ujęciu dietetycznym ? węglowodany, które oddziałują bezpośrednio na ten hormon.

Czytaj więcej...

Karma wykonana z piór! ?Brawo? dla Royal Canin

 

Marc E. Babej 

Który pies chce jeść pióra?

Niedawno rozmawiałem z Levy  Keith-  prezesem Royal Canin USA, Brend managerem  marki Royal Canin . Potrzebowałem powtórki,  gdy usłyszaem, że marka ma produkty spożywcze dla psa, w produkcji których wykorzystywane są pióra kurze. Podobno spora ich część to karmy dla psów z alergią.

Rozmowa Marc E. Babej z Keith Levy z prezesem Royal Canin

Marc E. Babej:  Jak ma się Royal Canin?

Keith Levy: Marka powstała w 1968 roku. Założona została przez francuskiego lekarza weterynarii Jeana Cathary. Zmęczony powtarzającymi się egzemami zdał sobie sprawę, że potrzebuje da swoich pacjentów  lepszego odżywiania.

Czytaj więcej...

Karmy dla kotów kastrowanych i sterylizowanych

                 Natura opracowała ?program? dla każdej żywej istoty, polegający na stałej gotowości do rozrodu. Koty to gatunek rozmnażający się szczególnie łatwo i teoretycznie w ciągu roku kotka może wydać na świat nawet kilkadziesiąt kociąt. Odpowiedzialni właściciele zwierząt, by zapobiec takiej sytuacji, podejmują decyzje o sterylizacji kotek i kastrowaniu kocurów. Te zabiegi to nie tylko kontrola nieplanowanych miotów, ale i profilaktyka schorzeń nowotworowych układu rozrodczego. Kastrowany kot i sterylizowana kotka nie są zwierzętami chorymi, jednak wymagają kilku zmian w dotychczasowych zwyczajach żywieniowych, gdyż ich fizjologa ulega modyfikacji.

Czytaj więcej...

Karmy dla kotów otyłych

           Otyłość to choroba dotykająca nie tylko ludzi, ale i zwierzęta nam towarzyszące. W warunkach naturalnych nie występuje zjawisko otyłości u kotów i psów. Genialnie i wciąż w niewyjaśniony nam sposób organizm dzikiego zwierzęcia utrzymuje stałą prawidłową masę ciała. Już w 1936 roku Eugene Dubois pisał o tym w książce ?Basal Metabolism and Health and Disease?:
?nie ma nic bardziej zaskakującego niż zjawisko utrzymywania się stałej wagi ciała w warunkach stale zmieniającej się aktywności organizmu i niestałości w odżywianiu.?
Nie trudno więc wysnuć wnioski, że człowiek narzucając pupilom wybrany przez siebie sposób ich żywienia ponosi bezpośrednio odpowiedzialność za stan ich odżywienia. Jest wiele okoliczności, które sprzyjają otyłości, ale przyczyna zawsze jest taka sama: dodatni bilans energetyczny. Znaczy to, że zwierzę spożywa więcej energii niż jej wydatkuje. O otyłości mówimy, gdy nadmierna akumulacja tkanki tłuszczowej przekracza 20-30%.

Czytaj więcej...

Karmy dla ras małych i miniaturowych

    Nie trudno dostrzec, że psy małe i miniaturowe stają się w ostatnich latach szczególnie ulubionymi rasami. Są urocze ze swoimi fikuśnymi kokardkami małe yorki, maltańczyki czy shih-tzu. Jack russell teriery są wspaniałymi towarzyszami długich spacerów. Nie dadzą się nie kochać energiczne i pewne siebie chihuahua. Nie jedno serce skradły waleczne i odważne szpice miniaturowe. Jak w końcu nie zauroczyć się pociesznym i zawsze radosnym mopsikiem.

   Za psy ras małych uznajemy rasy, których dorosły osobnik waży do 10kg, zaś miniatury to maksymalnie 5kg. Te niewielkie rozmiary niosą ze sobą dość szczególne wymagania na gruncie dietetycznym.

Czytaj więcej...

Karmy holistyczne ? chwilowa moda czy konieczność bezwzględna?

 

      Holistyka wkroczyła na półki sklepów zoologicznych. Obok diet ekologicznych, biologicznych, organicznych pojawiły się karmy holistyczne. Właściciele psów/kotów chętnie sięgają po nowe propozycje, by mieć poczucie, że dają swoim pupilom to, co najlepsze. Czy rzeczywiście karmy holistyczne to coś wyjątkowego? Czym jest holizm w żywieniu psów i kotów? Czy karmy holistyczne to jednak tylko chwilowa moda?

   Z prawnego punktu widzenia określenie ?karmy holistyczne? nic nie oznacza. Obligatoryjna definicja karmy holistycznej nie istnieje. By móc przybliżyć się do niej należy zrozumieć, co to jest holizm w ogóle.

Holizm to filozofia, wg której świat stanowi hierarchiczną całość. W oparciu o filozofię holistyczną pojawił się termin holistycznej medycyny, również tej weterynaryjnej. Całościowa (holistyczna) medycyna to działania diagnostyczne, terapeutyczne, które uwzględnią stan narządów wewnętrznych, stan psychiczny , duchowy zwierzęcia oraz wpływ środowiska zewnętrznego. Jak ma się ta definicja w przełożeniu na żywienie holistyczne?

Próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie podjęły w swojej pracy Karmy holistyczne ? trudna definicja, trudna odpowiedź (2012) dr n. wet. Agnieszka Kurosad, lek. wet. Joanna Wincza, i mgr biologii, lek. wet. Dorota Wirska. Możemy przeczytać w niej: ?Holistyczna dieta to całościowy program zdrowego żywienia zwierzęcia, zapewniający mu równowagę psychosomatyczną. Jest więc to filozofia życia w oparciu o zdrową żywność naturalną?.

Czytaj więcej...

Karmy holistyczne ? trudna definicja, trudna odpowiedź

 

  
   Powinniśmy wiedzieć, że określenie karmy mianem ?premium?, ?superpremium?, ? holistyczna? to nomenklatura wciąż nieusankcjonowana. Dlatego każdy dziś producent nazwać może swoją karmę premium. To pewnie tylko  kwestia czasu, jak zaczniemy dostrzegać na opakowaniach nowe określenia, jak choćby ?mega premium?, ?hiper premium?, a może nawet ?bio-mega- premium?. Próby przybliżenia nam pojęcia karm holistycznych podjęły się lek. wet. mgr biologii Dorota Wirska , dr n. wet. Agnieszka Kurosad, lek. wet. Joanna Wincza. W ich artykule Karmy holistyczne ? trudna defi nicja, trudna odpowiedź czytamy:

Czytaj więcej...

Kot domowy- kuzyn tygrysów

 

  Kot domowy to krewny dzikich kotów, takich jak lew i tygrys, a także tych mniejszych, jak ryś czy żbiki. Koty to zwierzęta drapieżne. W ich naturze leży zdobywanie pokarmu. Siłą rzeczy więc, drapieżniki to zwierzęta mięsożerne. Natura doskonale przystosowała organizm kota do takiego typu odżywiania. Wyposażyła go w ostre zęby, których budowa ułatwia chwytanie i rozrywanie mięsa Nie posiada on za to prawie żadnych zębów służących do przeżuwania. Nie są mu one aż tak potrzebne, ponieważ pokarm, który spożywa w naturalnych warunkach, nie wymaga przeżuwania. Przewód pokarmowy kota, a dokładnie jelito cienkie, jest bardzo krótki (ok. 1 metra). Jest to cecha charakterystyczna właśnie dla zwierząt mięsożernych. taka długość przewodu pokarmowego wystarczy, by strawić łatwo przyswajany mięsny pokarm.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie