Dlaczego kot lubi myszy?

           

     Ponieważ w jej mięśniach jest dużo tauryny. A do czego kotu potrzebna jest  tauryna? Najlepiej, by zrozumieć, trzeba  zacząć  od protein, a więc "proteo"- najważniejszego. W języku greckim proteiny mają znaczenie pierwsze-  ?najważniejsze". Nie bez powodu. Proteiny, czyli białka są budulcem organizmów. Stanowią strukturę tkanek serca, skóry, mięśni, włosów, krwi, innych płynów ustrojowych, itd.

Więcej...

Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca? ... Tylko my ludzie

 

  
    Ogromna większość właścicieli psów i kotów wybór karmy dla swojego pupila postrzega kategoriami naszej dietetyki. Powszechnie słyszę, że kupujecie p
aństwo dla psa/kota chudą wołowinę, obieracie kurczaka ze skórki czy też odrzucacie przerośnięte tłuszczem kawałki każdego mięsa. Argument jest zawsze ten sam: ?by nam zwierzak nie tył? lub ?by nie narażać pupila na miażdżycę?. Licząc na ten tok myślenia potencjalnego klienta producenci karm często wykorzystują w kampaniach reklamowych znajomo brzmiące hasła o ochronie serca, zapobieganiu miażdżycy.

Więcej...

Dużo znaczy dobrze?

 

 

 
   Pewnie tytuł  kłóci się Państwu z dzisiejszymi trendami dietetycznymi. Zależy mi tu raczej na tym, by zwrócić Państwa uwagę na rozmaitość komponentów wchodzących w skład dobrych karm. Wielu kolorową karmę Pedigree kojarzy z bogactwem warzyw w niej zawartych. Istota leży  w barwnikach.  Proszę zwrócić uwagę w sklepach zoo, jakie karmy są kolorowe...Karma dobrej klasy nigdy nie będzie kolorowa. Nawet wieloletni hodowcy psów czy kotów potrafią poświęcić decyzji o wyborze karm wiele godzin, dni, tygodni.  Na nasz rynek wciąż napływa ogrom nowości.Zwróćmy uwagę na triki, jakimi manipulują nami producenci...Wszyscy już wiemy, że najważniejsze w wyborze jest czytanie składów. Dodam więcej- czytanie po angielsku.

Więcej...

Fakty i mity o białkach

 

   

       Upewniona wielokrotnie lekturą, czy to artykułów, czy innych opracowań traktujących temat białek w diecie zwierząt towarzyszących oraz własnymi doświadczeniami zdobywanymi na przestrzeni wielu lat życia z wieloma psami chcę poniżej odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych przez Państwa pytań. 

Czy wysoki procent białka w opisie na opakowaniu oznacza, że karma jest automatycznie lepsza niż te z niższą jego wartością?

Nie

Większa wartość białka w karmie nie jest jednoznaczna z podwyższoną jej jakością. Podobnie, jak niższe wartości protein nie mówią, że karma jest zła. Nigdy nie opieramy się jedynie na analizie chemicznej karmy. Dopiero w zestawieniu wartości składników odżywczych z listą składników receptury możemy oceniać formułę. Ważniejsza niż ilość jest jakość białka. Jeśli w składzie karmy odczytujemy wiele zbóż, otręby, gluteny to mamy prawo przypuszczać, że na wartość białka składa się zbyt dużo białka roślinnego. Uwaga na bezzbożówki! W pożądanych przez nas karmach bezzbożowych często zboża zastąpione są roślinami strączkowymi. Jak wiemy są one bombą białka roślinnego.  A takie jest złe dla psa , zwłaszcza kota. Jest złe, ponieważ jest niekompletne. Nie posiada wszystkich potrzebnych im do budowy i regeneracji ich organizmów  aminokwasów. Białko pochodzenia roślinnego wykorzystywane jest przez mięsożerców w 60%, podczas gdy białko zwierzęce w 98%. Im więcej w karmie białka roślinnego, tym mniej jest prawdziwej wartości białka możliwego do wykorzystania przez nasze zwierzęta.Oceniajmy zawsze źródło białka.

Czytaj więcej...

Gerber z asparagusem, czyli różności organiczne w karmach

     

 


   Bogactwo składu i różnorodność komponentów karm dla naszych zwierząt może zwykłego zjadacza chleba przyprawić o zawrót głowy. 
Większość z   nas nie ma w cale świadomości, że lista składników karm może osiągać liczbę 50-60.  Osoby zajmującej się tym, na co dzień, pasjonaci szybko rozróżnią składniki niezbędne, przydatne od tzw. ? nastroszonych piór?. Te ostatnie to komponenty o dumnie brzmiących nazwach, najczęściej wcale dla nas niezrozumiałych.

Więcej...

Istotna rola etykiety

 

   Jak oddzielić ziarno prawdy, od plew reklamy?   Teksty i informacje zawarte w komunikacji marketingowej na ulotce czy opakowaniu karmy dla zwierząt podlegają ścisłym regulacjom prawnym na terenie UE. Mimo to wśród różnych twierdzeń, wciąż znajdują się teorie i hasła mogące wprowadzić klienta w błąd. Bo w ramach reklamy można wpłynąć na decyzję zakupową właściciela zwierzęcia, za pomocą stworzonych przez specjalistów od wizerunku haseł.

Więcej...

Jak szkodliwa dla psów i kotów może być nasza żywność?

 

      
     Rozmawiając na co dzień z Państwem dowiaduję się, jakie to zachcianki miewają zwierzaki. Bywają zadziwiające, śmieszne, ale i bardzo niebezpieczne. Większość z Państwa zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa szkodliwych produktów i wystrzega się ich w diecie psów/kotów. Wielu raczy takim kąskiem zwierzaka naprawdę ?od wielkiego dzwonu? . Wszystko to jest dopuszczalne, jeśli nie staje się codziennością.

Czytaj więcej...

Jaka dieta dla mojego psa? Przegląd diet przeznaczonych dla psów, ich zalety i wady

      

    Stale rosnąca świadomość utwierdza w nas przekonanie, że odpowiednio dobrana dieta odgrywa zasadniczą rolę w życiu zwierząt. Jednak ilu właścicieli psów, tyle teorii, co do słuszności rodzaju diety i technik żywienia. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie:  jaka dieta jest najlepsza dla psa? Co do jednego wszyscy jesteśmy zgodni: dla swoich psów chcemy jak najlepiej.

Prawidłowe żywienie to zaopatrywanie organizmu w niezbędne składniki odżywcze pozwalające na optymalne jego funkcjonowanie w określonych warunkach. Jest kilka warunków, które musi spełniać dieta, by być pełnoporcjową.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie