Mokre karmy dla kotów

            O tym, jak ważne są karmy mokre w diecie kota mówią nam niebłagalnie statystyki zapadalności na schorzenia dróg moczowych. Wielu chorobom układu moczowego kotów można by zapobiec zwiększając podaż wody w ich diecie. Naturalna dieta kotowatych zawiera 70-80% wilgotności. Stuprocentowo zapotrzebowanie kotów na wodę zapewniają im płyny ustrojowe zawarte w komórkach i przestrzeniach komórkowych ciała ich ofiar. Koty inaczej, jak psy, nie poją się z kałuży, strumienia nie piją zebranej w zbiornikach deszczówki. Całą wodę niezbędną im do prawidłowego funkcjonowania organizmu dostarczają wraz z pożywieniem. Takie przystosowanie ewolucyjne charakteryzuje też nasze koty domowe, które najczęściej unikają picia wody z miski.

 

Woda jest najważniejszym składnikiem diety wszystkich żywych organizmów. Jest rozpuszczalnikiem. Pełni funkcje transportowe dostarczając do komórek tlen, składniki odżywcze i odprowadzając szkodliwe produkty metaboliczne. Bierze udział w reakcjach biochemicznych oraz regulujących ciepłotę ciała. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u samic ciężarnych ? również płodu. Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów.

Mniej wody dostarczanej organizmowi powoduje zmniejszoną produkcję moczu. Kiedy diureza(produkcja moczu) jest niewielka kot nie odczuwa potrzeby częstej mikcji(wydalanie moczu). Zagęszczony mocz długo zalegający w pęcherzu sprzyja osadzaniu się związków mineralnych, które się w nim znajdują . Osad taki jest pożywką dla bakterii. Wkrótce powstaje w pęcherzu piasek. Jest on substancją drażniącą błonę śluzową pęcherza i moczowodów. Sytuacja taka powoduje stany zapalne. Z czasem krystalizują się kamienie i kaleczą powierzchnię dając krwiomocz. Może dojść do utknięcia kamyka w moczowodzie( u kocurów częściej ze względu na anatomię cewki moczowej), niedrożności i w konsekwencji spowodować zgon.

Zmiana diety polegająca na zwiększonej podaży wody prowadzi do rozcieńczenia moczu. Zmniejsza się jego ciężar właściwy . Minimalizuje się ryzyka odkładania piachu i krystalurii. Zwiększona objętość moczu prowokuje częstsze mikcje. Rotacja wody w pęcherzu nie pozwala na oddziaływanie osadów na nabłonek. Można by powiedzieć, że pęcherz jest często przepłukiwany.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, by dostarczyć kotu wody jest wzbogacenie jego diety o karmę mokrą. Koty bardzo chętnie ją zjadają, gdyż smakowitość posiłków wzrasta proporcjonalnie do zawartości w nich wody. Mokre karmy dla kotów mogą mieć trzy postacie. Pierwsza z nich to filety mięsne zanurzone w wodzie, sosie, galaretce lub żelu. Jest to forma najbardziej przez nie preferowana. Mięsne filety to w przewadze karmy uzupełniające. Oznacza to, że nie możemy ograniczać się do wyłącznego ich stosowania w karmieniu kotów, gdyż nie zawierają wszystkich składników odżywczych lub zawierają je w ilościach nie spełniających zapotrzebowania żywieniowego. Jest to zrozumiałe z logistycznego punktu widzenia, gdyż trudno osiągnąć bilans żywieniowy przy zastosowaniu wyłącznie mięsa. Karma kompletna wymaga użycia suplementów. Bezwzględnie konieczna u kotów jest chociażby tauryna, której odpowiednie dla nich ilości zawierają jedynie mięśnie gryzoni. Domieszanie suplementu nie jest możliwe, kiedy serwujemy kotu kawałek mięsny saute. W ostatnim czasie pojawiły się jednak na polskim rynku filetowane karmy kompletne, w których producent bilans otrzymał dodając suplementy do sosu. Skład karm filetowanych jest łatwy w interpretacji. Im mniej składników na liście tym lepiej. Głównym komponentem zawsze jest tu mięso.

Większość kompletnych karm mokrych dla kotów ma postać przemielonych kawałków mięs luźno ze sobą połączonych lub pasztetów. Taka forma jest łatwa do zbilansowania, gdyż dodanie suplementów do mielonek nie stanowi problemu. Te karmy zawierają często wiele nutraceutyków, dodatków pochodzenia ziołowego, probiotyków. Niestety dużo częściej w skład przemielonych karm mokrych wkradają się komponenty niepotrzebne , a nawet szkodliwe. Producentom łatwiej jest do nich dodać produktów zbożowych, wypełniaczy, skrobi czy glutenów. Mają one pełnić role żelujące, łączące składniki w zwartą formę. Sztuka czytania listy składników będzie w tym przypadku trudniejsza.

W ofercie najniższej jakości znajdujemy karmy mokre dla kotów w postaci formowanych kawałków z dodatkiem mięsa lub o smaku mięsa w sosie bądź galaretce. Kosteczki zatopione w sosie/ galaretce imitują mięso, jednak w rzeczywistości nim nie są. Są one formowane z komponentów roślinnych, najczęściej zbóż lub soi. Polepszacze, spulchniacze i dodatki aromatyczne sprawiają, że wyglądają, jak mięso i pachną jak ono. Takie formuły są najczęściej zbilansowane. Nie jest to trudne do osiągnięcia, gdyż producent z łatwością do mielonej pulpy roślinnej dodać może przeróżne suplementy. Niestety są to również w tych przypadkach dodatki niskiej jakości i syntetyczne.

Wybór dobrej karmy mokrej dla kota może być kłopotliwy. Dobra mokra karma kocia nie będzie nigdy wyborem tanim. Dodatkowo koszt takiego sposobu żywienia podnoszą same koty odmawiając zjadania karmy przechowywanej po otwarciu. Większość kotów akceptuje tylko jednorazowe, świeżo otwarte porcje. Nie należy jednak rezygnować z podawania im na co dzień karm mokrych. Ma to kluczowe znaczenie dla ich zdrowia, w szczególności dla kondycji ich nerek. Powinniśmy pamiętać, że oprócz dużej wilgotności karmy mokre charakteryzują się jeszcze jedną ważną zaletą. Do produkcji ich nie jest konieczne użycie syntetycznych konserwantów, gdyż przed psuciem zabezpiecza je proces sterylizacji oraz odcięcie dopływu tlenu oraz światła do puszki lub saszetki.

Jesteś tutaj: Start PRAKTYKI KONCERNÓW Mokre karmy dla kotów