Sucha czy mokra?

Jak zwiększyć ilość wody w diecie pupila?

-podawać mokre posiłki w postaci mięsa su

rowego bądź konserw

BŁONNIKZnajduje się wyłącznie w składnikach roslinnych. Zatem jezeli w sładzie nie jest wyszczególniony składnik roslinny, a w analizie chemicznej wystepuje błonnik lub włokno, znaczy to, ze etykieta klamie(producent kłamie). W naturalnej diecie miesozerców nie ma lub jestw stopniu znikomym błonnik, wlasnie dlatego, ze odzywiają sie wyłacznie pokarmym zwierzecym.Jesli zalezy nam na tym, by zblizyc diete pupila do naturalnej, to nie chcemy w karmie błonnika.To ości w diecie drapieżników pełnią funkcję włókna generuja ruchy robaczkowe,zwiększają masę kałową. Kkarmy suche zawsze zawierają włókno, gdyż są pełne wypełniaczy roslinnych. Dzieje sie tak dlatego, ze fizycznie nie da się wprodukowac granuek bez skrobi, błonnika lub glutenu.Nie chcemy tych składników w diecie psai kota.

Karmy mokre,, w których zadeklarowane sa same skladniki zwierze nie beda zawierały ani skrobii, ani glutenu, ani błonnika. Niektórzy powiedzą :”ale błonnik jest taki zdrowy”. Tak, w odniesieniu do człowieka, bo w naszym jelicie żyją bakterie pomagające trawic wielocukry. W ukladzie pokarmowym miesozerców jest ich bardzo mało. Nie sa one w stanie trawic cukrów złozonych.. Węklowodany, jak wiemy z lekcji chemii, ulegają hydrolizie, która rozkłada je na dwucukry I cukry proste, które fermentują generując gazy. Te przyczyniają się do powstawania uchyłków jelit.

SKROBIA jest polisacharydem. W naturalnnej diecie psów/ kotów nie występuje wcale.Karmy suche, poniewaz w duzej mierze zawiieraja skldniki roslinne( pamietajmy: produkty zwierzece nie zawierają węglowodanów wcale. Poza wątrroba, która magazynuje glikogen na potrzeby nagłego wysiłku oaz mięsem konia, w którego mięsniach tez moze znajdowac się “zapasowy” glikogen.Nie chcemy węglowodanów, a tym bardziej cukrów prostych w diecie naszych pupili. Mokre karmy, jesli nie mają dodatków roslinnych to nie zawierają węglowodanów. Wkazdym razie jest duzo mniejsza szansa na cukry w karmach mokrych niz w suchych. Jesli do karmy suchej dodany jest wypełniacz, a wszyscy wiemy, ze jest(nawet jesli nie sa to zboza, to musi to byc ryz, ziemniaki, tapioka,albo rosliny straczkowe)to oczywistym jest, ze weglowodany w analizie chemicznej beda występowały( nie koniecznie bedą wypisane na etykiecie, gdyzprawo pozwala producentowi na nieujawnianie ich, trzeba je samemu policzyc, a jest to prosta matematyka:

 

100proc-%białka-%tłuszczu-% popiołu-%błonnika-% wilgotnosci= węglowodany

 

Ze zdziwieniem I przerażeniem mozemy odkkryc, ze nasza super premium sucha karma m w składzie 60roc weglowodanów. Tymczsem organizmy drapiezników mają bardzo aktywny mechanizm “produkcji paliwa” -glukozy w procesie glukoneogenezy I do jej produkcji uzyte sa białka oraz tłuszcz. Nie ma zatem potrzeby dostarczania węglowodanów w diecie miesozerców, bo mają doskonałą I stałą umiejętnosc syntezy glukozy z innych skladnikow odzywczych.

 

Do karm suchych dodawane sa skladniki weglowodanowe. W procesie produkcji granulek zastosowanych jest wiele technologii. M.in. Podgrzewanie I to nawet do 300 stopni Celsjusza.Składniki poddawane sa tez wysokim cisnieniom. W takich warunkach polisacharydy rozkładają się na cury proste. W wyniku teego w grranulkach wiele jest glukozy,

 

GLUKOZA jest cukrem prostym, gotowym do wchłonięcia się do krwi. Jest głównym substratem ennergetycznnym.Jest wszystko dobrze, jesli taki cukier prosty zostajje wykorzystany przez organizm natychmiast(np. Podczas treningu)Jednak mało kto karmi psa I od razu wychodzi, by trenowac z nim. U kotów to juz jest w ogóle abstrakcją. W tej sytuacji nadmiar glukozy musi zostac zmagazynowany(organizm nie jest rozrzutny I nie “wyrzuci" paliwa, bo jest go w tej chwili za duzo, ale zmagazynuje na "cięższe czasy". Najpierw w watrobie. Ale gdy I w niej konczą się rezerwuary organizm przetwarza cukier na tłuszcz I odkłada, jako tkankę tusczową. Dlaczego w tłuszcz? Bo jest to bardziej ekonomiczne. 1Gram tłuszczu zawiera 9 kalorii, ppodczas kiedy cukier ma tylko 4.Znacznie lepiej jest zatem zgromadzic nadwyzkę energii w postaci tłuszczu .Cukry proste to tez nagłe skoki poziomu glukozy we krw(wysoki indeks glikemiczny).Niestabilny poziom cukru we krwi lezy podstawynieprawidłowej glikemii . Jedna sprawa wynikajaca z takiego stanu to zaburzzenie metabolizmu weglowodanów I wstęp do cukrzycy, a duga to nieustabilizowany poziom głodu I sytosci.

 

Po nagłym skoku poziomu glukozy we krwi nastepuje rownie nagły jej spadek. Powoduje to mocny głod. Zwierze jest stale głodne, mówimy, ze wciąż żebra.

 

W ten sposób nasze zwierzeta tyją. Karmy mokre nawet jesli zawierają weglowodany to zawsze zdecydowanie mniej niz suchary.

 

Organizm jakos radzisobie ze skokami poziomu cukru we krwi. Potrzebuje do tego insuliny. Ten produkowany przez trzustkę hormon ułatwia glukozie zawartej w jedzeniu wnikanie do komórek.Insulina wytwarzana jest w odpowiedzi na zwiększone stężenie glukozy we krwi, a po posiłku składającym się z dużej ilości węglowodanów poziom tego hormonu w krwioobiegu zdecydowanie wzrasta.Znaczy to, ze gruczoł,jakim jest trzustka jest bardzo obciążony, gdyz musi wytwarzac I wydzielac wieksza ilosc weglowodanów. To w rostej drodze prowazi do insulinoopornosci, czyli obniżoną wrażliwości organizmu na działanie insuliny.Słaba rakcja na insulinę to niedostateczne “otwarcie się komórek na składniki odzywcze. I moze stac się tak, ze nasz otyły pupil a poziomie komórkowym jest niedozywionym, a juz na pewno ma deficyt witamin I minerałów.Karmy mokre, w których wilgotnos to poziom 70 proc z oczywistych przyczyn beda zawierały mniej lub wcale cukrów.

 

GLUTEN jest mieszaniną białek: glutenin i prolamin, które występują w bielmie zbóz pszenicy I jej odmian, ale tez w jeczmieniu, życie I owsie.Statystycznie glluten jest najbardziej alergizującym białkiem na swiecie.Jest tez winowajcąwielu niespecyficznych problemów zdrowotnych, które biorą się z nadwrażliwości na ten składnik pożywienia.Kiedy organizm stale “walczy” z jakims białkiem

moze dojsc do uposledzenia rozpoznawania wrogich struktór. Wówczas organizm omyłkowoo zaczyna zwalczac własne białka. Tak dochodzi do powstawania chorób autoimmunologicznych czyli utoagresji.Wobecnych czasach jest to duzy probllem,, równiez u udomowionych psów I kotów.

Gluten znacznie czesciej spotkamy w karmach suchych. Jednak niewykluczone jest ze w daniach mokrych tez mozna go znalezc. Bo nawet jesli w skladzie nie ma zbóz, to moze wystapic kasza, makaroon, kluseczki, co usypia naszą czujnosc.Jednak znnacznie większa szansa jest kupic bezglutenowa karme mokra niz suchą.

ŻYWNOSC WYSOKOPRZETWORZONA. Najwyzej przetworzoną zywnoscią na swiecie sa suche karmy.Moze wysoko wykwalifikowany teehnolog zywienia umiałby wymienic wszystki procesy technologiczne uzyte w produkcji suchych karm, Zwykły dietetyk , jak ja nie ma takiej wiedzy. Powiem chocby o :odwadnianiu,mieleniu,rozdrabnianiu, liofilizacji,mechanicznym oddzielaniu, hydrolizie z zastosowaniem kwasów,suszeniu rozpyłowym,wysokim cisnieniu,poddawaniu pokarmów działaniu pola magnetycznego, obróbce podczerwienią, ultradźwiękami, natryskiwaniu, konserwowaniu. Przemysłowa obróbka i przetwarzanie żywności są bardziej wydajne niż metody naturalne, ale efekty spożywania takiej żywności odczuwane najczęściej po latach, mogą być tragiczne.Dla wygody, dłuższego okresu przydatności, smaku, wyglądu przy dopuszcznych jest do uzyci około 5000 substancji chemicznych. Dzisiaj wiadomo już, że połowa substancji dodawanych do żywności wysoko przetworzonej ma skutki uboczne, a często działanie rakotwórcze. Konsekwencje spożywania wielu z nich zostaną jednak odkryte dopiero za wiele lat.Karmy mokre zwykle nie sa poddawane tak wysokiej oobróbce technologicznej.Są zazwyczaj konserwowanne pasteryzacją, a w tej sytuacji nie jest konieczne zastosowanie sztucznych konserwantów.

 

W wyniku tych procesów powstają diety, które mają zupełnie zaburzone proporcje składnikó odzywczych w porównaniu do diety naturalnej. Mozna to uporzadkowac:

 

Dieta naturalna

Karma sucha

Karma mokra

woda

węglowodany

Woda,

białko

białko

Białko

tłuszcze

błonnik

tłuszcze

węglowodany

tłuszcze

Węlowodany/ błonik

Witaminy I minerały

woda

Witaminy I minerały

 

Witaminy I minerały

 

 

 

Widzimy, ze te proporcje w karmach suchych sa dokładnie odwrotne niz w diecie natralnej. Tego, czeggo najwiecej jest w naturalnej diecie czylli wody jest najmniej w karmach suchych. Zawsze w karmie suchej, chocby super premium najwiecej jest weglowodanow, zas woody dokladnie odwrotnie- jest najmniej.Karmy mokre analizą chemiczną sa zwykle zblizone do diety naturanej.

 

JAK WYBRAC MOKĄ KARMĘ?

Zasada jest prosta: czytac etykiety. Szukac w składzie składnikow zwierzecych. Im jest ich wiecej tym bedzie mniej w analizie weglowodanów.Nalepsze more karmy to proste sklady, np. Dla psa:Mięso ….(okreslony gatunek), podroby z...(okreslony gatunek),tłuszcz...(okreslony gatunek), źródło wapnia, witaminy I mineraly.

Dla kota:Mięso ….(okreslony gatunek), podroby z...(okreslony gatunek),tłuszcz...(okreslony gatunek), źródło wapnia, witaminy I mineraly, tauryna.

Karmy mokre występują w postaci musówi pasztetów lub w kawałkach(filetach) w sosie własnym, wywarze, galaretce. Mozemy tez spotkac kawałki w pasztecie/musie.

To jasne, ze do pasztetu czy musu producent moze”wmielic” wszystko, a my nie jestesmy w stanie tego zweryfikowac. Jesli kupujemy karmę z rozpoznawalnymi kawałkami miesa to mamy duzą pewnosc, ze to mięso. Uwaga czesto kawałki formowane sa z przemielonej soi lub kukkurydzy/ zbóż. Te mozemy zidentyfikowac rozciskajac kawałek w palcach. Awalki miesa beda miały włokna, te formowane z prod roslinnych beda miały postac miazgi.

Osobiiscie karmię swoje szesc psów dietą naturalną, lecz kiedy stanęłabym przed wyborem sucha/ mokra bez wahania wybrałabym armę mokrą.

 

CENA- tak, karma mokra to najdrozsza opcja karmienia. Dzis dobra puszka dla kota 80g kosztuje min 5zł, zas dla psa 400g-min 10 zł.

Jest taka zasada na rynku pet food”

Doobra karma nie moze byc tania, ale nie kazda droga karma jest dobra”

 

Składnik pozadany

Składniki niewskazane

mięsookreslonego produkty, nnp z kurczaka

Mięso bez podania gatunku, np,mieso drobiowe

Podroby okreslonego gatunku

Produkty pochodzenia zwierzecego, uboczne produkty zwierzęce

Kości, skorupki jaj

Mączka kostna

Tłuszcz zokreslonego gatunku, np tłuszcz z kurczaka

Oleje I tłuszcze

Ekkstakt z rozmarynu,, dzika róża

konserwanty

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie Sucha czy mokra?