Karmy holistyczne ? chwilowa moda czy konieczność bezwzględna?

 

Karma holistyczna będzie zatem takim produktem, który nie tylko zapewni zaspokojenie potrzeb żywieniowych, ale też nie będzie niósł ze sobą składników spoza spektrum naturalnej diety psa/kota. Holistyczna karma to nie wyłącznie produkt odżywczy, ale też zawierający elementy profilaktyki oraz oddziaływujący na dobrostan psychiczny psa/kota. Rezultat doskonałego zbilansowania osiągnięty jest w oparciu o naturalne źródła składników odżywczych. Charakterystyczną cechą karm holistycznych powinny być komponenty najwyższej jakości, tzw. human grade, w stopniu możliwie najmniejszego przetworzenia. Wiele z nich certyfikowanych jest świadectwem pochodzenia z ekologicznych gospodarstw. Najczęściej są to produkty regionalne, lokalne, nie poddawane wcześniej żadnym procesom konserwacji, długotrwałemu transportowi i przechowywaniu, w trakcie których najczęściej dokonuje się redukcja ich cennych wartości odżywczych. W produkcji karm holistycznych wykorzystywanych jest szereg źródeł białka, co zapewnia rotację aminokwasową. Fakt ten zabezpiecza przed wystąpieniem ewentualnych deficytów zdarzających się przy stosowaniu monobiałkowych diet. Oczywistością jest, że białka w karmach holistycznych powinny być zwierzęce, a nie tanie roślinne, mniej wartościowe i trudniejsze do strawienia przez mięsożerców. Niedopuszczalne będzie zatem występowanie w nich glutenu.

Zgodnie z założeniami holizmu w żywieniu, czyli również maksymalnemu zwróceniu się ku naturalnej diecie psów i kotów mamy do czynienia z ograniczeniem stosowania węglowodanów strawnych pochodzących z ziaren zbóż, zaś zwiększeniem udziału warzyw i owoców. W tej sytuacji głównym źródłem energii staje się tłuszcz, nie cukry. Zwykle mamy do czynienia z kilkoma źródłami tłuszczu, z przewagą zwierzęcych i udziałem rybiego. Jest to całkowicie zgodne z naturą mięsożerców, co nie jest takie oczywiste w proporcjach składników odżywczych w większości karm suchych niskiej klasy, w których wartość węglowodanów przekracza często 60% .
W składzie karm holistycznych nie powinniśmy odnaleźć syntetycznych dodatków ulepszających, sztucznych aromatów, konserwantów typu BHT, BHA, Ethoxyquin, barwników, spulchniaczy itp.

Cechą szczególnie wyróżniającą karmy holistyczne od innych produktów klasy superpremium jest obfitość w nich dodatków prozdrowotnych, zwanych tez nutraceutykami. Są to naturalne dodatki wpływające w sposób dobroczynny na psychosomatyczne zdrowie zwierzęcia. Spełniają też role profilaktyczne. I tak w obrębie układu pokarmowego nutraceutykami mogą być błonnik, inulina, siemię lniane, cykoria, probiotyczne bakterie, mięta, wyciągi z bagien, glinki, zioła. Nutraceutyki dla układu odpornościowego to kwasy omega 3, drożdże, topinambur, probiotyczne szczepy bakterii, algi, dzika róża, oregano, kryl. Prozdrowotne dodatki z ogromnym znaczeniem dla kondycji układu ruchu i chondroprofilaktyki to mączka z małż nowozelandzkich, czarci pazur, yuca shidigera, kolagen, chrząstka rekina, kwas hialuronowy. Wiele z nutraceutyków stanowi niezastąpione źródła naturalnych antyoksydantów (inaczej antyutleniaczy, przeciwutleniaczy). Są to min. aronia, borówki amerykańskie, granat, czarne porzeczki, jeżyny, żurawina, burak ćwikłowy, szpinak, brokuły, brukselka, natka pietruszki, zielona herbata, beta karoten- marchew, pomidory, dynia, algi, astaksantyna, Hameatocooccus pluvialis?

Jak widać nie łatwo spełnić wymogi i wyprodukować karmę pretendującą do miana holistycznej. Brak norm prawnych regulujących kategoryzację karm zaowocowało wysypem produktów ?holistycznych?. Niestety niewiele z nich zasługują na tę godność. Warto odnaleźć produkt prawdziwie holistyczny. Dokładna lektura składu karmy i analizy chemicznej pozwoli nam przepuścić przez sito wszystkie karmy holistyczne jedynie z nazwy. Prawdziwe holistyczne karmy to perełki na półkach specjalistycznych sklepów zoologicznych. Dobra karma holistyczna nie może być artykułem z niskiej półki cenowej. Warto jednak docenić jej zalety, a i skalkulować cenę przez dawkowanie karmy.

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie Karmy holistyczne ? chwilowa moda czy konieczność bezwzględna?