Probiotyki i prebiotyki

 
Probiotyczne bakterie
Dysponujemy pięcioma rodzinami probiotycznych bakterii. Są to: Lactobacillus casei ssp. rhamnosus (Lactobacillus GG), Lactobacillus casei strain Shirota, Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus.  Organizmy mięsożerców są stosunkowo ubogie w florę bakteryjną ponieważ  środowisko ich  jelit charakteryzuje się bardzo niskim pH ~ 1. W naturalnych warunkach psy i koty uzupełniają bakterie zjadając ofiarę wraz z żołądkiem i jego treścią. Wilki i dzikie psy podążają za stadami jeleni, żubrów, antylop, jednym z produktów zawsze dostępnych dla nich są odchody zwierząt. Jest to ważna część ich diety. W ten sposób dostarczają do przewodu pokarmowego moc zdrowych dla jelit  bakterii. Probiotyki przynoszą psom i kotom wiele korzyści zdrowotnych, m.in.:
  • hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych
  • zwiększają aktywność przeciwciał
  • łagodzą istniejące stany zapalne 
  • wytwarzają substancje zapobiegającym nowotworom
  • poprawiają trawienie
Drożdże jako probiotyki
Większość probiotyków stanowią bakterie, ale  jeden szczep drożdży Saccharomyces boulardii został w badaniach klinicznych uznany za skuteczny probiotyk. Drożdże wykorzystuje się w diecie psów i kotów przede wszystkim, jako bogate źródło witamin z grupy B. Probiotyczne ich działanie polega na  hamowaniu wzrostu wielu patogennych drobnoustrojów, przez co zmniejszają nasilenie infekcji, mają wpływ na wiązanie toksyn bakteryjnych. Stosuje się je również w zapobieganiu biegunkom oraz nieswoistych zapaleniach jelit.  
 
Prebiotyki
Prebiotyki to substancje pokarmowe stymulujące rozwój mikroflory jelit. W odróżnieniu od probiotyków nie są mikroorganizmami. Ich źródłem są produkty roślinne. Mówiąc prościej: prebiotyki są pożywką dla probiotyków. Bakterie najbardziej lubią cukry, zatem prebiotykiem nigdy nie będzie mięso. Jednymi z najważniejszych prebiotyków w karmach dla psów i kotów są fruktooligosacharydy (FOS) i mannanooligosacharydy (MOS). 
 
Układ pokarmowy, a probiotyki
Probiotyki zamieszkują przewód pokarmowy usprawniając też jego funkcjonowanie.  Zdrowie układu pokarmowego ma fundamentalne znaczenie dla dobrostanu psa i kota. Równowaga ekosystemu jelitowego jest podstawą do prawidłowej stymulacji systemu immunologicznego, który zaś chroni psa/kota przed chorobami. Flora bakteryjna jelit ulega zmianom w zależności od wieku zwierzęcia, gdyż z naturalnych przyczyn zmienia się rodzaj przyjmowanego pokarmu.
 
Antybiotyki
Nieuzasadniona moda na stosowanie antybiotyków (antybiotyk z greckiego: anty bio ? przeciw życiu)jest odpowiedzialna za niszczenie flory bakteryjnej w organizmie, również tej pożytecznej. Psy i koty , które na skutek antybiotykoterapii pozbawione  zostały bakterii rezydujących w przewodzie pokarmowym narażone są na zanik kosmków jelitowych, co drastycznie  zmniejsza powierzchnie wchłaniania dla składników odżywczych. Taki stan prowadzi do deficytów białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. W rezultacie dochodzi do niedoborów pokarmowych, niedożywienia i wyniszczenia. Badania dowiodły, że uzupełnienie diety w odpowiednie ilości probiotycznych bakterii przywraca równowagę flory jelitowej w przewodzie pokarmowego zwierzęcia, powiększając  w ten sposób tolerancję na patogenne warunki środowiskowe. Ułatwia też procesy trawienia i zwiększa przyswajalność składników pokarmowych  oraz skraca okres rekonwalescencji  przy antybiotykoterapii. Probiotyki zwiększają przyswajanie składników mineralnych takich jak żelazo, wapń, magnez i cynk. 
 
Probiotyki swoiste
Współczesna koncepcja probiotyków  zakłada wzbogacenie diety o żywe, wyselekcjonowane mikroorganizmy w takiej formie, by przetrwały w żołądku, dwunastnicy i były aktywne w jelicie grubym, a także działały korzystnie na organizm . Udowodniono, że najskuteczniejsze działanie probiotyczne wykazują bakterie wyselekcjonowane w obrębie gatunku. Ma to związek ze swoistością drobnoustrojów zależną od żywiciela. Zatem pożyteczne bakterie wyselekcjonowane z jelita psa mają większą  moc dobroczynną niż probiotyki ?ludzkie?. Nieuzasadnionym jest podawanie psom i kotom preparatów z bakteriami probiotycznymi przeznaczonymi dla ludzi. Ich największą wadą jest niewytrzymałość w warunkach niskiego pH panującego powyżej jelita grubego u mięsożerców.
 
Karmy z probiotykami i prebiotykami
Dziś na liście składników wielu karm znaleźć możemy probiotyki. Ich obecność może  stanowić dodatkową zaletę,  jednak nie powinna stać się najważniejszym, a tym bardziej jedynym  kryterium decydującym o jej wyborze. Przy wyborze diety dla naszych psów i kotów kluczową rolę odgrywać powinny główne składniki karmy. Lepiej kupić dobrą karmę bez szczepów pożytecznych bakterii i uzupełnić dietę odpowiednimi preparatami, niż karmić psa słabej jakości produktem wzbogaconym o probiotyki. Pożyteczne bakterie znajdziemy w żwaczach, jogurtach naturalnych,  żołądkach z treścią.  Niczym nadzwyczajnym nie są tym bardziej  karmy  z dodatkiem samych prebiotyków(węglowodanów) i nie powinny wydawać nam się szczególnie atrakcyjne.  Pełna prebiotyków będzie każda karma z dużą ilością produktów roślinnych, takich, jak pulpa buraczana, szparagi, karczochy, cykoria. Czy takiej chcemy dla naszych psów i kotów? Nie, gdyż dla mięsożerców najodpowiedniejszą jest dieta mięsna z niewielką zawartością węglowodanów, zarówno tych strawnych, jak i niestrawnych.
Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie Probiotyki i prebiotyki