Co jedzą, a co powinny jeść nasze psy i koty

 

Jest, co najmniej kilka kryteriów, które powinniśmy uwzględniać podczas wyboru karmy. Skład jest oczywiście najważniejszy, ale również strawność, przyswajalność i, rzecz jasna cena. W tym artykule spróbuję przybliżyć Państwu problem trzech głównych składników karm: mięsa, tłuszczy i wypełniaczy.

Mięso w karmie

    W składzie dobrej karmy szukamy oczywiście mięsa. Generalnie im więcej mięsa tym karma lepsza. Jednak musimy rozróżniać jakość mięsa, a mówi nam o niej konkretne jego określenie. Najbardziej pożądany, najlepszy jakościowo składnik mięsny to suszone mięso, hydratyzowane mięso lub mączka z mięsa. W każdym przypadku rodzaj mięsa musi być konkretny, określony. Czymś zupełnie innym będzie określenie mięso z kurczaka niż drób i produkty pochodne. Najczęściej w tym drugim przypadku mamy w nawiasie określoną ilość mięsa i są to zazwyczaj ilości rzędu 4-10%. Na pozostałą część składają się produkty pochodzenia drobiowego. Producent określając tak składnik daje sobie możliwość użycia w karmie nieograniczonej ilości komponentów, które w jakikolwiek sposób mają związek z drobiem. Niestety nie zawsze jest to mięso. Często są to pazury, pióra? Często niestety również podściółka, jak i fekalia.

Mączka z mięsa- niesłusznie bywa postrzegana przez konsumenta, jako składnik drugiej, kategorii.

W istocie jest najlepszym komponentem mięsnym karm obok suszonego mięsa niosąc ze sobą trzykrotnie większą ilość białka niż posiada świeże mięso. Świeże mięso, jako składnik karmy nawet będąc składnikiem nr 1 na liście nie powinien nas wprowadzać w euforię, ponieważ po obróbce technologicznej w suchej masie karmy pozostaje go zaledwie 5%. Tylko wówczas możemy go postrzegać, jako zadowalający składnik, jeżeli w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się pozycje: mięso suszone, dehydratyzowane lub mączka.

Często producent wykorzystuje naszą wyobraźnię oczyma, której widzimy kawał soczystego, czerwonego mięsa i zgodnie z regułą pozycjonowania składników pod względem ciężkości umieszcza je na czele listy. Unikajmy takich chwytów reklamowych. Karma ze świeżym mięsem, jako jedynym mięsnym składnikiem jest bardzo uboga w białko zwierzęce.

Niestety, magia reklam często przyciąga właścicieli i zamiast odpowiednimi składnikami nasze czworonogi żywią się ich roślinnymi odpowiednikami. Zamiast mięsa karmy często zawierają soję, która w żaden sposób nie jest psu i kotu do szczęścia potrzebna. Zdecydowanie odradzam karmy, w których jako składnik mięsny producent deklaruje: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne przemysłu mięsnego, produkty odpadowe mięsne, mączka mięsno-kostna lub mączka pochodzenia zwierzęcego. W tak nazwanym ?mięsie? możemy spodziewać się absolutnie wszystkiego, co pozostaje najgorsze w przemyśle żywieniowym.

Kiedy spojrzycie Państwo na listę składników zauważycie pewnie brak jednej ważnej informacji:, jaka ilość każdego składnika znajduje się w karmie? Jest to bardzo ważna informacja, Dlaczego nie znajdziemy tak ważnej informacji na opakowaniach? Ano, dlatego, że nie ma dyrektywy o tym mówiącej. Większość suchych karm jest produkowana na podstawie zboża i innych roślin. Jednak koty i psy są mięsożercami i powinny być karmione pożywieniem, którego głównym składnikiem jest mięso.. Dlatego tak ważne jest, aby na liście składników numerem jeden było mięso. Powinniście państwo wiedzieć, że istnieje podział określający zawartość mięsa w karmach. przemyśle mięsnym. Przyswajalność białka w tych składnikach może osiągać najwyżej 60 procent, podczas kiedy mięso z kurczaka ma 98 procent przyswajalności. O produktach pochodzenia zwierzęcego, czym są i skąd pochodzą możemy przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010 r w sprawie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z obszarów podlegających ograniczeniom, nakazom lub zakazom.

Min 26% mięsa

Karma mięsna

Min 14% mięsa

Karma bogata w mięso

Min 4%   mięsa

Karma zawierająca mięso

Poniżej 4% mięsa

Karma o smaku mięsa

Jesteś tutaj: Start ARTYKUŁY Żywienie Co jedzą, a co powinny jeść nasze psy i koty