,Szmelc żarcie? dla zwierząt i szkody jakie im przynosi
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Fragmenty artykułu dr Londsdale?a ?Junk Pet Food and the Damage Done?
Zatrute na pięć sposobów
Przez pierwsze piętnaście lat pracy, jako absolwent Królewskiej Weterynaryjnej Szkoły Wyższej na Uniwersytecie Londyńskim, podążałem zgodnie z konwencjonalną weterynaryjną wiedzą. Odradzałem moim klientom karmienie posiłkami innymi niż koncernowe ze względu na małe prawdopodobieństwo poprawnego ?zbilansowania? wszystkich składników odżywczych.
10 rzeczy, które o żywieniu pupila powinieneś wiedzieć.
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Dietetyka jest wciąż niedocenianą nauką medyczną. Wielka szkoda, bo dieto-profilaktyka ochronić może przed wieloma chorobami, a dieto-terapia wyjść z nich lub przynajmniej wspomóc leczenie.Jest wiele chorób, które dają się leczyć sama dietą.
Każdy opiekun psa/kota staje dziś przed wcale nie łatwym wyborem diety dla swojego pupila.Nie ma jednego , doskonałego rozwiązania dla wszystkich. Są natomiast prawdy oczywiste, które warto znać. W mojej hierarchii ważności są to:
1.WODA
najczęściej w ogóle pomijana, jako składnik odżywczy, tymczasem bez wody nie odbędzie się w organizmie żaden proces.Natura ukształtowała organizmy żywe, jak najlepiej funkcjonujące maszyny. Uwzględniła wodę w ich diecie .Prawdziwą zgubą jest dramatyczne redukowanie wody w diecie. Naturalna dieta mięsożerców(pies/kot) zawiera 75 procent wody. Jest to ważne szczególnie w odniesieniu do kotów, które często zapadają na choroby nerek. Naukowcy biją na alarm: O ile mniej byłoby chorych na nerki zwierząt, gdyby ich dieta była bardziej wilgotna. Przodek naszych kotów w warunkach naturalnych nie pił wody ze źródła, kałuży, potoku. Z jednego prostego powodu. Żył w Afryce, gdzie kałuże się nie zdarzają, a większość rzek wysycha. Całe zapotrzebowanie jego organizmu w wodę zaspakajał jedząc mięso. Koty zwykle piją mało, sporadycznie z miski. Posiadają też taką zdolność, że w warunkach długotrwałej suszy endogennie wytworzą wodę w w ilości 10 procentowego zapotrzebowania wynikającego z metabolizmu. Tak więc zaspokojenie pragnienia w misce z wodą nie jest tak oczywiste u kotów, jak u psów.
Behawioralne podstawy jednego psiego posiłku
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Powszechnie wiemy, bo słyszeliśmy, czytaliśmy o tym, że dorosły pies powinien być karmiony raz dziennie. Nie wszyscy się z tym zgadzamy, nie wszyscy się do tego stosujemy. Mało, kto ma świadomość skąd wzięła się taka teoria. Musimy wiedzieć, że sięga ona swoimi korzeniami do natury przodków psowatych i ma racjonalne wytłumaczenie. Jest mocno ugruntowana w behawiorze naszych psów.Dziko żyjące psy oraz ich kuzyni nie mają, jak wiadomo, stale dostępnej strawy. Wataha wilków upolowawszy ofiarę, bądź znalazłszy padlinę ucztuje do syta. Na takie ?wielki żarcie? natura odpowiednio uposażyła psowate.
Bezwzględni miesożercy
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik

Białko białku nierówne
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Świadomość społeczna w temacie żywienia psów i kotów dynamicznie wzrasta. Na szczęście już niewielu z nas dostrzega w resztkach z talerza karmę dla psa. Chwała Bogu, chciałoby się powiedzieć, bo to, że dieta może mieć kluczowy wpływ na zdrowie organizmu zauważył już przed wiekami Hipokrates. I do dziś nikomu nie udało się obalić tej tezy. Uwarunkowania genetyczne, dieta, pielęgnacja, środowisko, tryb życia to czynniki mające wpływ na kondycję i długość życia. Również naszych psów i kotów. Większość z nich żyje obok nas, co daje nam bezpośrednią możliwość jego modelowania, wręcz decydowania o losie naszych zwierząt. W zasadzie jedynie uwarunkowania genetyczne leżą poza obszarem naszego manewru.
Budowa jelita cienkiego psa
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Informacje ogólne
Jelito cienkie jest odcinkiem przewodu pokarmowego i jako część układu trawiennego pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmów i wchłanianiu składników odżywczych.Budowa układu pokarmowego u ssaków jest ściśle związana z rodzajem przyjmowanego przez dany gatunek pożywienia. Pies jest mięsożercą. Budowa jego układu pokarmowego jest więc charakterystyczna, jak dla drapieżników. Różni się od układu pokarmowego roślinożercy. Przewód pokarmowy jest krótki. Posiada dobrze wykształcone kły, zaś zredukowane trzonowce. Nie smakuje i nie przeżuwa pokarmu , ale rozrywa je i połyka w kęsach. Budowa żołądka jest prosta, jednokomorowa. Proces trawienia jest szybki, a wchłanianie głównie odbywa się w jelicie cienkim. Znacznie uboższa jest też u nich flora bakteryjna Różnice w długości przewodu pokarmowego u różnie odżywiających się ssaków przedstawili w formie tabeli doc.dr.hab Waldemar Pilarski i doc.dr.hab. Stanisław Koźniewski w swoim podręczniku dla techników weterynarii pt. ? Anatomia i fizjologia zwierząt? .
Cała prawda o ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Każdego dnia staram się przekonać moich klientów, by zrezygnowali z kupna karm, w skład których wchodzą uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to określenie w zasadzie wcale niekonkretne. Daje producentowi możliwość 'wrzucania do tego wora' wszystkiego, co ma jakikolwiek związek ze zwierzęciem.
W UE uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego są sklasyfikowane w trzy kategorie. W karmach dla naszych zwierząt wykorzystywana jest ostatnia grupa, ale należy wiedzieć, że wychwycenie niuansów różniących kategorie 2 i 3 bywa dość subiektywne i w zasadzie ich interpretacja pozostawia dość duże pole dla fantazji.
Jest tylko jeden, za to niepodważalny powód dla którego producenci używają do produkcji karm ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Są po prostu tańsze . Nie dlatego, że są bardziej pożywne.
Co jedzą, a co powinny jeść nasze psy i koty
- Szczegóły
- Małgorzata Olejnik
Często bywa tak, że piękne opakowanie rehabilituje w oczach klienta niską, jakość składników. Nie zawsze skupiony, na jakości, niszowy producent ma życzenie czy możliwości inwestowania środków w reklamę. I tak wszyscy już wiemy, że najdroższa karma nie zawsze znaczy najlepsza, zaś najtańsza nigdy nie będzie najlepszą.
Dobra karma- jak wybrać?