Pies na diecie barf -kolejna odsłona poradnikowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Po bardzo szerokim I ciepłym odbiorze mojej pierwszej książki z serii”Pies na diecie barf” szybko stało się oczywistym, że

w przestrzeni surowej diety jest jeszcze wiele znaków zapytania. Przekonałam

się o tym, kiedy jesienią 2016 roku z książką Pies na diecie BARF zostałam zaproszona na konferencję kynologiczną. Na konferencji zostałam poddana zmasowanemu atakowi, którego dopuścili się lekarze weterynarii. Z trwogą zdałam sobie sprawę, że argumenty i pytania wielu z nich były bardziej banalne niż amatorów biorących udział w konferencji.Moje spotkania z czytelnikami szybko wskazały, czego powinny dotyczyć kolejne wskazówki w temacie, który od lat jest moją pasją: w temacie diety naturalnej.

 

Czytaj więcej...

Czy BARF jest dietą jednostronną czyli jak to jest z tym bilansem?

   Wielu osobom, które gdzieś usłyszały o BARF, a tematu nie znają dogłębnie, dieta ta kojarzy się często z karmieniem kośćmi z resztkami mięsa. Nic dziwnego, że boją się takiego odżywiania. Jednostronnego i niezbilansowanego.
W istocie rzeczy BARF może być bardzo urozmaiconą dietą. W diecie tej jedynie unikamy produktów skrobiowych uważając, że natura nie przystosowała najlepiej mięsożerców do pobierania z nich wartości odżywczych. Nie znaczy to jednak, że wykluczamy je całkowicie. Nie w każdym wypadku. Dieta BARF to też możliwość modyfikowania jadłospisów do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Sama, kiedy jednocześnie odchowywałam dwa szczeniaki jednej rasy musiałam komponować inne posiłki dla obu.

Czytaj więcej...

BARF ? składniki diety

 

  Dieta BARF obejmuje szeroki asortyment produktów. Pies naturalnie zaprogramowany jest na neofilię, lubi spożywać różnorodne posiłki, szybko nudzi się monotonną dietą. W ten sposób natura zadbała o to, by dieta psa bogata była w rozmaite składniki. Ta różnorodność konieczna jest, by uzyskać bilans żywieniowy. Zbilansowana dieta to taka, która spełnia następujące warunki:

  • Kompletność- musi zawierać wszystkie składniki pokarmowe, czyli wodę, białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały
  • Bilans ? musi zawierać składniki odżywcze w ilościach niezbędnych i wymaganych proporcjach
  • Strawność ? musi zawierać składniki odżywcze w formie na tyle strawnej, by mogły przyswoić się w niezbędnych ilościach
  • Bezpieczeństwo ? nie może zawierać składników szkodliwych
  • Smakowitość ? musi być na tyle smakowita, by zapewnić pobór wystarczający do dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych

Czytaj więcej...

BARF ? fakty i mity

 

  BARF to dieta, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Po latach rozkwitu rynku karm komercyjnych dostrzega się tendencje powrotu do natury, do karmienia surowymi produktami, nie przetworzonymi, bez zbóż, konserwantów i syntetycznych witamin. Przetworzona żywność dla zwierząt to zaledwie sto ostatnich lat. To nieprawda, że jest to wystarczający czas, by system trawienny psów dostosował się do zmian w diecie. Wcześniej przez kilkanaście tysięcy lat psowate żywiły się mięsem swoich ofiar, padliną,  odchodami.  O przystosowaniu ewolucyjnym nie można mówić uwzględniając tak krótki czas, nie odnosząc go do poprzedzającego wielowiekowego okresu.

Czytaj więcej...

BARF ? jak to się zaczęło?

    

      Stale powiększającą grono zwolenników dietę BARF zainicjował 35 lat temu w Australii  Dr Ian Billinghurst. Jako młody weterynarz w 1980 roku zauważył, że psy i koty, które karmione były dietą składającą się  z samych surowych produktów znacznie mniej chorują. Ta prosta obserwacja dała początek dziesięcioletnim badaniom i zakończyła się wydaniem książki ?Daj psu kość?. Książka ta wprowadziła do świata dietetyki psów prawdziwy przełom. Stała się niejako biblią ?barfiarzy?.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Barf - piramida żywieniowa
Jesteś tutaj: Start BARF